Men’s squads for the 2024 European Water Polo Championships

Credit: European Aquatics

The 2024 men’s European Water Polo Championships begins on Thursday 4th January in Zagreb and Dubrovnik, with a total of 16 teams competing to be crowned the continent’s best.

For the first time in the tournament’s history, the top eight-ranked sides will compete in Group A and B (Division 1), while the next eight teams will be in Group C and D (Division 2).

The winners and runners-up from Division 1’s groups will advance directly to the quarterfinals, while the third and fourth-placed teams will meet the top two sides from Division 2’s groups in a play-off round to decide who will also make the final eight.

Here are the squad lists submitted by each national federation at the Technical Meeting prior to the start of the competition.

A full schedule can be found by clicking here, and live streaming of all the games will be available via Eurovision Sport’s website and app.

Croatia

Marko Bijac, Matias Biljaka, Luka Bukic, Rino Buric, Zvonimir Butic, Loren Fatovic, Konstantin Kharkov, Filip Krzic, Franko Lazic, Luka Loncar, Jerko Marinic Kragic, Toni Popadic, Josip Vrlic, Ante Vukicevic & Marko Zuvela

France

Arshak Hovhannisyan, Hugo Fontani, Michael Bodegas, Alexandre Bouet, Ugo Crousillat, Roman Marion-Vernoux, Pierre-Frederic Vanpeperstraete, Thomas Vernoux, Emil Bjorch, Remi Saudadier, Charles Canonne, Mehdi Marzouki, Duje Zivkovic, Enzo Khasz & Enzo Nardon

Georgia

Sandro Adeishvili, Besarion Akhvlediani, Andria Bitadze, Valiko Dadvani, Artsiom Dzikhtsiarenka, Revaz Imnaishvili, Khvicha Jakhaia, Marko Jelaca, Beka Kapanadze, Giorgi Magrakvelidze, Stefan Pjesivac, Irakli Razmadze, Nika Shushiashvili, Saba Tkeshelashvili & Dusan Vasic

Germany

Felix Benke, Zoran Bozic, Yannek Chiru, Philipp Dolff, Mark Dyck, Mark Gansen, Ferdinand Korbel, Lukas Kuppers, Niclas Schipper, Fynn Schutze, Sascha Seifert, Aleks Sekulic, Denis Strelezkij, Finn Taubert & Max Vernet Schweimer

Greece 

Emmanouil Zerdevas, Panagiotis Tzortzatos, Ioannis Fountoulis, Konstantinos Genidounias, Dimitrios Nikolaidis, Nikos Gkillas, Georgios Dervisis, Alexandros Papanastasiou, Ioannis Alafragkis, Efhstathios Kalogeropoulos, Konstantinos Gkiouvetsis, Angelos Vlachopoulos, Dimitrios Skoumpakis, Stylianos Argyropoulos & Konstantinos Kakaris

Hungary

Márk Bányai, Gergely Burian, Gergo Fekete, Viktor Gyapjas, Balázs Hárai, Péter Kovacs, Erik Molnar, Adám Nagy, Zoltán Pohl, Zsombor Szeghalmi, Dávid Marcell Tatrai, Vince Varga, Vendel Vigvari, Vince Vigvari & Zsombor Vismeg

Israel

Vlad Begin, Elai Ben Gal Chalutz, Ori Buzaglo, Yahav Fire, Tal Fotin, Ido Goldschmidt, Ronen Gros, Tom Grundlyand, Kay Halevy, Yuval Klarfeld, Dor Koter, Yoav Rendler, Itai Roth, Or Schlein & Maxim Smirnov

Italy

Lorenzo Bruni, Giacomo Cannella, Francesco Condemi, Luca Damonte, Marco Del Lungo, Francesco Di Fulvio, Edoardo Di Somma, Vincenzo Dolce, Oscar Gonzalo Echenique, Andrea Fondelli, Luca Marziali, Gianmarco Nicosia, Nicholas Presciutti, Vincenzo Renzuto Iodice & Alessandro Velotto

Malta

Jeremy Abela, Matthias Azzopardi, Jake Bonavia, Nicholas Bugelli, Benjamin Busuttil, Jake Cachia, Mark Castillo, Jayden Cutajar, Gianni Farrugia, Liam Galea, Sam Gialanze, Jake Muscat Melito, Jake Tanti, Darren Zammit & Nikolai Zammit

Montenegro

Kanstantsin Averka, Drasko Brguljan, Dejan Lazovic, Aljosa Macic, Dusan Matkovic, Marko Mrsic, Miroslav Perkovic, Vlado Popadic, Vasilije Radovic, Duro Radovic, Vladan Spaic, Petar Tesanovic, Aleksa Ukropina, Stefan Vidovic & Jovan Vujovic

Netherlands

Gbadamassi Mama Radji Bilal, Tim De Mey, Tom De Weerd, Ted Huijsmans, Westerveld Joran, Flemming Kastrop, Jesse Koopman, Jorn Muller, Jesse Nispeling, Jeroen Rouwenhorst, Kas Te Riele, Lars Ten Broek, Sam Van Den Burg, Mart Van Der Weijden & Guus Van Ijperen

Romania

Victor-Andrei Antipa, David Belenyesi, David-Joan Bota, Silvian Colodrovschi, Eduar-Mihai Dragusin, Tudor-Andrei Fulea, Vlad – Luca Georgescu, Francesco Iudean, Matei – Ioan Lutescu, Andrei-Radu-Ionut Neamtu, Andrei Prioteasa, Andrei Tepelus, Florin – Marius Tic, Levente Vancsik & Ionut-Valentin Vranceanu

Serbia

Radomir Drašović, Radoslav Filipović, Nikola Jakšić, Petar Jakšić, Dorđe Lazić, Nikola Lukić, Dušan Mandić, Vuk Milojević, Branislav Mitrović, Marko Radulović, Sava Randelovic, Strahinja Rasovic, Viktor Rasovic, Nemanja Ubovic & Nemanja Vico

Slovakia

Dani Baco, Samuel Balaz, Filip Balogh, Tomas Bielik, Matej Caraj, Adam Furman, Tomas Hoferica, Robert Kaid, Milan Matejka, Marco Mihal, Patrik Tisaj, Marek Tkac, Maros Tkac & Tomas Zolovcik

Slovenia

Jure Beton, Matija Bernard Canc, Aleksander Cerar, Jan Justin, Jasa Kadivec, Jasa Lah, Aleksander Paunovic, Benjamln Popovic, Andraz Pusavec, Nikola Rajlic, Miha Santak, Jurij Seljak, Vukasin Stefanovic, Aljaz Troppan & Gasper Zurbi

Spain

Unai Aguirre, Eduardo Lorrio, Alberto Barroso, Unai Biel, Alejandro Bustos, Sergi Cabanas, Miguel De Toro, Biel Gomila, Alvaro Granados, Marc Larumbe, Blai Mallarach, Alberto Munarriz, Felipe Perrone, Bernat Sanahuja & Roger Tahull